Hva leter du etter?

Osteopater og naprapater vil styrke førstelinjetjenesten

Tomas Collin, leder av Norsk Osteopatforbund.
Tomas Collin, leder av Norsk Osteopatforbund.

Norsk Osteopatforbund og Norges Naprapatforbund ber om at flere profesjoner får tilgang til å henvise til bildediagnostikk og spesialisthelsetjenesten.

Møte med Helse- og omsorgsdepartementet

I dag møtte Norsk Osteopatforbund og Norges Naprapatforbund statssekretær Usman Ahmad Mushtaq i Helse- og omsorgsdepartementet. Et godt og konstruktivt møte, der forbundene fikk presentert sitt felles forslag om å gi flere profesjoner i førstelinjetjenesten tilgang til å henvise til bildediagnostikk og spesialisthelsetjenesten.

Til sammen representerer våre to forbund om lag 1000 helsepersonell som allerede er en viktig del av førstelinjetjenesten, og som ønsker å bidra enda mer til en tilgjengelig, effektiv og trygg helsetjeneste.

– Vi står klare til å bidra enda mer i førstelinjen. Våre medlemmer møter pasientene hver dag, og ser hvor viktig det er med rask tilgang til riktig utredning. Dette handler om å bruke kompetansen der den trengs mest, sier Tomas Collin, leder i Norsk Osteopatforbund.

Samme budskap i budsjett­høringen

Forbundene har også deltatt på høring om årets helsebudsjett, der de formidlet det samme budskapet til den nye Helse- og omsorgskomiteen.

– Dette er et budskap vi står sammen om, og som vi leverer i fellesskap med Norges Naprapatforbund, sier Tomas Collin.

Vil bidra til et mer effektivt helsevesen

Osteopater og naprapater arbeider daglig med pasienter i førstelinjetjenesten og har kompetanse til å vurdere behov for videre utredning. Forbundene mener at økt henvisningsrett vil bidra til kortere pasientforløp, mindre belastning på fastlegene og bedre ressursutnyttelse i helsevesenet.